Fastighetstidningen / Maj / Wallenstam säljer...

Wallenstam säljer Hebaaktier

2009-05-11
Fastighetsbolaget Wallenstam säljer 1,3 miljoner Hebaaktier, men behåller en kontrollpost i bolaget.

Hebaaktierna är de som Wallenstam köpte från JM förra veckan. Bakgrunden är att Wallenstam vid ett köp av bostadsfastigheter i Nacka förra året använde en post Hebaaktier som dellikvid. I samband med det garanterade Wallenstam att säljaren av bostadsfastigheterna, JM , skulle erhålla 290 Mkr för aktieposten senast 30 juni 2009.
Redan när Wallenstam köpte tillbaka aktierna förra veckan aviserade bolaget att man avsåg att avyttra aktieposten via företaget Plus Q AB, Johan Nordenson.
Efter försäljningen har Wallenstam 10,1 procent av det totala antalet aktier och 6 procent av rösterna i Heba.
 
 

fredag 30 jul 2010
Sök på hemsidan
Sök i tidningen

I tyska Freiburg satsar staden och dess invånare på solenergi. Tror du att svenska fastighetsägares intresse att investera i solceller skulle öka om också vi inför en möjlighet att leverera överskottet till nätet?



Annons: