Fastighetstidningen / Mars / Galären utvecklar...

Galären tecknar utvecklingsavtal om handelsområde i Luleå

2009-03-31
Galären har tecknat ett utvecklingsavtal med konsultbolaget Optimal för utveckling av handelsområdet Luleå Home Center.

Luleå Home Center är ett handelsområde som ligger vid Luleås stora infartsled där 24 000 fordon passerar dagligen. Inom en 90-minuters radie bor 275 000 bilburna konsumenter.
– Vi tycker att det är jättespännande att få vara en aktiv part gällande utvecklingen av den här typen av fokuserad handelsplats. Luleå är fortfarande en expansiv kommun och genom att utveckla Homecenter kommer Luleå att bli en än mer intressant handelsstad för konsumenter i såväl närområdet som Norge och Finland, säger Kenneth Christensen, vd för Optimal.
Avtalet mellan Galären/Niam och Optimal tecknades i mars och innefattar både utredning, analys och masterplanarbete för området.

fredag 30 jul 2010
Sök på hemsidan
Sök i tidningen

I tyska Freiburg satsar staden och dess invånare på solenergi. Tror du att svenska fastighetsägares intresse att investera i solceller skulle öka om också vi inför en möjlighet att leverera överskottet till nätet?



Annons: